برنامه ریزی

برنامه ریزی

نوشته شده توسط : / مشاوره تحصیلی و شغلی / پنج شنبه, 31 فروردين 1396 10:07

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان سخت کوش و پرانگیزه کشورمان با وجود تلاش های بسیاری که در راه علم ‏آموزی دارند، به نتیجه مورد انتظار نمی رسند.این افراد با وجود علاقه کافی، صرف وقت وانرژی ،متناسب با تلاش خود نتیجه نمی گیرند.یکی از دلایل این امر، عدم برنامه ریزی است.

تیم تخصصی مشاوره تحصیلیمرکز مشاوره آفتاب به ارائه خدمات مشاوره......

برنامه ریزی تحصیلی                               

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان سخت کوش و پرانگیزه کشورمان با وجود تلاش های بسیاری که در راه علم ‏آموزی دارند، به نتیجه مورد انتظار نمی رسند.این افراد با وجود علاقه کافی، صرف وقت وانرژی ،متناسب با تلاش خود نتیجه نمی گیرند.یکی از دلایل این امر، عدم برنامه ریزی است.

تیم تخصصی مشاوره تحصیلی مرکز مشاوره آفتاب به ارائه خدمات مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی می‏پردازد. مخاطبان این خدمات دانش آموزان مقاطع مختلف از ابتدایی تا دبیرستان، کنکوریها و دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند.

مشاوران خدمات برنامه ریزی خود را بر اساس سطح علمی فرد، توان جسمانی، محیط و شرایط زندگی، برنامه مدرسه ،کلاس های متفرقه، اوقات فراغت، علاقه و انگیزه و... ارائه میدهد.

علاوه بر دانش آموزان، این مرکز  خدمات خود را به والدین آنان هم گسترش داده و با راهنمایی پدران و مادرانی که به موفقیت فرزندان خود می اندیشند مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی تخصصی ویژه والدین ارائه میدهد. یکی از عوامل موفقیت هر فرد محیطی است که در آن زندگی میکند و درس میخواند. ما به والدین آموزش میدهیم که چگونه این فضا را برای فرزندان خود ایجاد کنند تا فرد با آرامش کامل فقط بر روی درس ها متمرکز باشد و حداکثر بازدهی را از خود بروز دهد.

مشخص کردن یک روش صحیح برنامه ریزی درسی چه فایده ای برای شما دارد؟

1- باعث مشخص شدن اهدافتان میشود.

در یک برنامه ریزی صحیح، باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را مشخص کنید. به همین دلیل دید مناسبی نسبت به اهدافتان پیدا می کنید.

2-مانع هدر رفتن وقتتان می شود.

اهمیت این موضوع یعنی زمان، در ایام امتحانات مشخص می شود.

اما اگر شما یک برنامه صحیح و منظم داشته باشید برای مرور درسها در ایام امتحانات وقت کافی هم خواهید داشت.

3- مانع اتلاف انرژی و خسته شدن شما می شود.

اگر یک روش صحیح برنامه ریزی درسی را در درسهایتان انتخاب کنید و اجرا نمایید باعث خستگی و هدر رفتن انرژیتان می شود.

برنامه های که خارج از توان ذهنی و جسمی شما باشد علاوه براینکه باعث هدر رفتن وقت می شود

انرژی زیادی را هم از شما می گیرد.

حتما باید بین ساعات مطالعه، زمان استراحت را نیز در نظر بگیریم.

4-باعث بیشتر شدن انگیزه و تلاشتان در درس خواندن می شود.

وقتی متوجه می شوید که با یک برنامه ریزی منظم، به هدفتان قدم به قدم نزدیک میشوید همین یک محرکی خوب برای بیشتر شدن انگیزه و تلاشتان در اجرای برنامه ریزی تان می باشد.

وقتی ببینید همه چی طبق برنامه پیش می رود میل به تلاش بیشتر در رسیدن به هدف در شما افزایش می یابد.

اصول صحیح برنامه ریزی درسی را بهتربدانیم

برنامه ریزی درسی از جمله امور مهم در زندگی شخصی و تحصیلی هر دانش آموز و دانشجو می باشد که متناسب با آن فرد به دنبال اهداف خود می باشد. از این رو با توجه به اهمیت این موضوع باید یاد بگیریم که برای تدوین یک برنامه درسی مناسب چه راهکارهایی را در نظر بگیریم و با اصول صحیح برنامه ریزی آشنا شویم.

اصول زیر بخشی از مواردیست که باید در هنگام تدوین برنامه ریزی درسی مورد توجه قرار داد:

الف) قبل از هر چیز اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود را مشخص کنید.

برای برنامه ریزی درسی باید ابتدا اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مشخص شوند که متناسب با آن ها برنامه ریزی صورت گیرد. این اهداف باید دقیق، روشن و شفاف باشند و این نکته با باید در نظر گرفت همه اهداف کوتاه مدت و میان مدت در راستای اهداف بلند مدت می باشند.

ب) اهداف خود را زمان بندی کنید.

زمان دقیقی برای هر یک از اهداف خود تعیین کنید. مثلا تعیین کنید که در پایان یک ماه باید چه دروسی را مطالعه کنید (کوتاه مدت) و یا در پایان 6 ماه به چه چیزی می خواهید دست پیدا کنید (میان مدت) و یا بعد از گذشت 2 سال به چه جایگاهی در تحصیل خود می خواهید برسید (بلند مدت).

ج) مطالعه دروس را به صورت موازی انجام دهید.

برخی افراد از شیوه مطالعه تک درسی استفاده می‌کنند. به طور مثال یک هفته برای یک درس مانند زیست شناسی. این شیوه مطالعه موجب خستگی ذهنی و کاهش بازده یادگیری در افراد می‌شود. بهترین حالت مطالعه دروس، مطالعه به صورت موازی می باشد. در این روش در طول روز به طور حداقل باید 3 الی 5 درس مختلف با توجه به زمان مد نظر برای مطالعه طبق برنامه روزانه باید مطالعه شود. با این روش از خستگی ذهنی خود جلوگیری می کنید. هر چقدر تنوع در زمان بندی مطالعه دروس افزایش یابد به همان اندازه از خستگی ذهنی بیشتر جلوگیری خواهد شد.

د) دروس را متناسب با درجه اهمیت هر یک مطالعه کنید و در عین حال تناسب میان دروس را رعایت کنید.

در برنامه ریزی درسی روزانه، هفتگی و ماهیانه اهمیت دارد رعایت تناسب در دروس مختلف است. این بدان معنی است که تنوع در انتخاب دروس نیز مهم و اساسی است. از طرفی دروسی که درجه اهمیت بیشتر و ضریب سختی بالاتری را دارند باید به آن ها زمان بیشتری اختصاص دهید و دروسی که درجه اهمیت کمتری دارند باید زمان کمتری برایشان در نظر گرفته شود. از طرفی شیوه مطالعه هر درس نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. بهتر است در فاصله بین دروس حفظی مانند سلولی و مولکولی و میکروبیولوژی، دروسی مانند ریاضی و فیزیک مطالعه گردد.

ه) همیشه در برنامه درسی روزانه خود زمان استراحت را در نظر بگیرید.

همیشه در برنامه مطالعاتی روزانه و هفتگی زمان استراحت و حتی تفریح یا ورزش را در نظر بگیرید. در برنامه روزانه مطالعاتی بعد از هر مطالعه 1.5 ساعته به خود 15 دقیقه استراحت و با افزایش زمان مطالعه زمان استراحت نیز 5 الی 10 دقیقه نیز افزایش می یابد. در برنامه هفتگی خود نیز 8 الی 10 ساعت نیز به ورزش اختصاص دهید. توجه داشته باشید که اگر کل زمان خود را به درس اختصاص دهید بازدهی مطالعاتی به مرور زمان کاهش می یابد و تفریح و ورزش کردن طبق برنامه ریزی منظم، علاوه بر بالا بردن روحیه باعث تقویت تمرکز و افزایش کارایی مغز می شود.

مراحل برنامه هفتگی به شرح زیر است:

مرحله اول: مشخص کردن تعداد ساعات مطالعه در طول هفته است.

حتما زمانی که برای مطالعه دروس خود در طول هفته در نظر می گیرید باید با توانایی شما همخوانی داشته باشد.

مثلا اگر هفته ای 30 ساعت مطالعه را در نظر بگیرید اما با توانایی شما همخوانی نداشته باشد

در صورت اجرای برنامه در هفته های اول، باعث خستگی شما به مرور زمان می شود.

پس هرچه آهسته تر و گام به گام پیش بروید بهتر است.

به مرور زمان وقتی توانایی خود را افزایش دادید می توانید ساعات مطالعه هفتگی خود را افزایش دهید.

مرحله دوم: ساعت مطالعه را بین دروس با توجه به نقاط قوت و ضعف خود، تقسیم کنید.

بعد از اینکه ساعات مطالعه هفتگی خود را مشخص کردید حالا باید این ساعت را بین دروسی که در آن ضعیف هستید و یا به میزان اهمیت دروس، تقسیم کنید.

مثلا اگر در درس های فیزیک و زیست ضعیف تر از درس های شیمی و ریاضی هستید میتوانید زمان بیشتری از ساعت مطالعه را به این دروسی که اشکال دارید اختصاص دهید.

البته نباید از درس هایی که در آن تسلط بیشتری دارد هم غافل شوید.

بلکه دروسی که در آن قوی تر هستید را به یک میزان پیش ببرید و اما در درس های ضعیفتر وقت بیشتری بگذارید.

مرحله سوم: برنامه تقریبی هر روز را مشخص کنید.

بعد از اینکه دروس مورد نیاز مطالعه هفته تان را مشخص کردید باید برنامه تقریبی هر روز را نیز مشخص نمایید.

تنوع مطالعاتی را نیز در برنامه خود فراموش نکنید.

مرحله چهارم: حتما در طول هفته ساعاتی را برای جبران برنامه های عقب مانده خود اختصاص دهید.

هیچ برنامه ای را در این زمان ها قرار ندهید و این زمان ها را خالی بگذارید تا اگر در یک روز از برنامه به هر دلیلی عقب ماندید بتوانید در این ساعات خالی جبران کنید.

مرحله پنجم: باید در آخر هفته بررسی کنید که چقدر به برنامه ای که ریختید عمل کرده اید.

این مرحله، آخرین مرحله برنامه ریزی شما می باشد که به بررسی فعالیت های انجام شده در طول هفته می پردازید.

بررسی کنید که چقدر برنامه با توانایی تان هماهنگ بوده است؟ چقدر توانستید اجرایش کنید؟ در کجای برنامه اشکال داشتید؟

تمام نقطه ضعف ها و اشکالات خود را بررسی کنید و برای برنامه هفته بعد این نکات را در نظر گرفته و یک برنامه کاملتر از هفته قبل برای خود بریزید.

رعایت چند نکته مهم درتهیه یک برنامه درسی:

  • حتما زمان خواب و استراحت خود را در نظر بگیرید.
  • حتما در برنامه خود تمامی دروس عمومی و تخصصی را قرار دهید اما میتوانید در درس های که اهمیت بیشتری دارد و یا ضعیف تر هستید بیشتر تلاش کنید
  • حتما برخی از ساعات هفته را خالی بگذارید برای جبران برنامه های عقب مانده یا اتفاقات خارج از برنامه که پیش بینی نکرده اید.

روش های صحیح برنامه ریزی بسیار متنوع است، اما اینکه شما چه روشی را انتخاب می کنید به توانایی شما، زمانی که در اختیار دارید و خیلی فاکتورهای دیگر بستگی دارد.

مهم این است که شما با توجه به روحیات و شرایط خودتان، یک روش صحیح برنامه ریزی درسی انتخاب کنید و گام به گام با آن برنامه پیش بروید.

برچسب ها

نویسنده

master

master

Please publish modules in offcanvas position.