خانه های تک نفره- بخش اول

خانه های تک نفره- بخش اول

نوشته شده توسط : / مشاوره خانواده و ازدواج / دوشنبه, 03 دی 1397 09:35

خانه‌های تک‌نفره

? گزارش روزنامه ایران از دلایل تجرد زنان در مصاحبه با دکتر مریم رسولیان

⬅️ بخش اول

? انتخاب تجرد قطعی در میان زنان، چالشی جدید و البته نوپدید در جوامع امروزی است. هرچند هیچ موضوعی در زندگی بشر قطعی نیست و بسیاری از تصمیمات قطعی در زندگی ما باوجود پافشاری‌های مکرر بازهم در شرایط خاص محکوم به تغییر هستند اما هنگامی‌که از تجرد قطعی برخی زنان سخن به میان می‌آید ناخودآگاه درنگ می‌کنیم. مرور بر داشته‌های فرهنگی و تجارب گذشتگان، ما را در برابر سؤالات بسیاری قرار خواهد داد. چگونه ممکن است در جامعه‌ای که ازدواج دختران به‌عنوان یک مهم به باوری نانوشته در ذهن افراد آن تبدیل شده بود به ناگهان با چالشی جدید مواجه شویم؟ چالش کاهش گرایش به ازدواج که این روزها آن‌قدر پررنگ شده که متخصصان و دولتمردان را به تفکر و تدبر واداشته است.
حقیقت این است در گذشته‌های نه‌چندان دور، حق انتخاب فعالانه برای ازدواج در میان طیف‌ها و طبقات مختلف جامعه تنها از آن مردها بود بلکه این مردها و البته خانواده آنها بودند که عروس آینده را انتخاب می‌کردند و این خانواده داماد بود که برای ازدواج پیش‌قدم می‌شد. در چنین شرایطی حق انتخاب دختران تنها به انتخاب از میان خواستگاران محدود می‌شد. بی‌شک در جوامعی ازاین‌دست ناخودآگاه دختران بازمانده از ازدواج در معرض برچسب‌های فاجعه‌باری قرار می‌گرفتند، چراکه مردم بر این باور بودند که مشک آن است که خود ببوید؛ پس دختری که ازدواج نکرده حتماً عیوبی دارد که هیچ‌کس او را انتخاب نکرده است. قانون نانوشته در این شرایط مردانی را که باوجود خواستگاری‌های بسیار، همواره جواب رد می‌شنیدند و حتی در سنین بالا مجرد می‌ماندند را عاری از عیب و ایراد می‌دانست. به‌گونه‌ای که کمتر مردی در معرض انگ و برچسب‌زنی اطرافیان قرار می‌گرفت. حال جای سؤال است که چه اتفاقی توانسته چنین جامعه‌ای را با کاهش گرایش به ازدواج و حتی تجرد قطعی دختران مواجه کند؟

? دکتر مریم رسولیان، رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران، در پاسخ به این سؤال می‌گوید: رشد موقعیت و استقلال زنان جامعه امروزی در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی برای آنها ارمغانی به نام قدرت و «حق انتخاب» به همراه داشته است. به‌عبارت‌دیگر، زنانی که روزی برای تأمین معاش و امنیت زندگی وابسته به مرد یا فردی دیگر بودند، با ورود به عرصه اجتماع و کسب درآمد توانستند زنجیره‌های این وابستگی معیشتی و اجبار به ازدواج را قطع کنند. هرچند هنوز باورهای سنتی و ساختارهایی که در عمق وجود بسیاری از ما باقی‌مانده باعث می‌شود هنگام مواجهه با زنی مجرد که از درآمدی مناسب برخوردار است و موقعیت اجتماعی مناسبی هم دارد، باز به دنبال نقطه‌ضعفی که مانع ازدواج او شده بگردیم؛ اما واقعیت این است که کسب استقلال مالی و موقعیت اجتماعی و به دنبال آن قدرت انتخاب برای زنان باعث می‌شود دیگر فقط انتخاب مرد مناسب برای ازدواج از میان گزینه‌های متعدد مطرح نباشد بلکه انتخابی به‌مراتب مهم‌تر مطرح می‌شود و آن این است که آیا فرد اصلاً تمایل به ازدواج دارد یا اینکه تصمیم می‌گیرد برای همیشه مجرد باقی بماند.

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.