هنردرمانی

هنردرمانی

نوشته شده توسط : / کودک / دوشنبه, 14 آبان 1397 09:08

ممکن است تعجب کنید که بدانید هنر می تواند به عنوان یک ابزار موثر در درمان بیماری های ذهنی به کار می رود. هنر چه نقشی می تواند در روان درمانی داشته باشد.

هنر به عنوان یک رسانه بیانگر می تواند به بیماران در برقراری ارتباط، غلبه بر استرس و کشف جنبه های مختلف شخصیتشان کمک کند. در روانشناسی، استفاده از روش های هنری برای درمان اختلالات روانی و بهبود سلامت روانی،«هنر درمانی» نام دارد.

هنر درمانی، تکنیک های روان درمانی رابا فرآیند های خلاقانه در هم می آمیزد تا سلامت روانی و بهزیستی را بهبود بخشد. انجمن هنر درمانی آمریکا،هنر درمانی را چنین تعریف می کند:«یک حرفه مربوط به سلامت روانی که از فرآیندهای خلاقانه هنری استفاده می کند تا سلامت و بهزیستی جسمی،روانی و هیجانی افراد را در همه رده سنی،بهبود و ارتقا بخشد» پایه این اعتقاد قرار دارد که فرآیند خلاقانه در خود بیانگری هنری،به مردم در حل تعارضات و مشکلات، تقویت مهرت های ارتباطی، تنظیم رفتار، کاهش استرس،افزایش حرمت نفس و خود آگاهی و به دست آوردن بینش یهتر و بیشتر کمک می کند.

سر منشاء هنر درمانی

با وجودی که هزاران سال است که مردم از هنر به عنوان راهی برای بیان،ارتباط و بهبود یافتن استفاده می کنند اما هنر در مانی به صورت رسمی از میانه های قرن بیستم شکل گرفته است.پزشکان دریافتند که افرادی که از بیماری روانی رنج می برند غالبا خودشان را در نقاشی ها و سایر کار های هنری بیان کرده اند و این باعث شد که به فکر استفاده از هنر به عنوان یک راهبرد بهبود بخشی بیفتند. ار آن زمان هنر بخش مهمی از حوزه روان درمانی شده است و در برخی از روش های سنجش و درمان بکار می رود.

چه موقع از هنر درمانی استفاده می شود؟

از هنر درمانی می توان برای درمان محدوده وسیعی از اختلالات ذهنی و درماندگی های روانی استفاده کرد. در بسیاری از موارد ممکن است همراه با سایر روش های روان درمانی مانند گروه درمانی یا درمان شناختی-رفتاری به کار گرفته شود. برخی شرایط و وضعیت هایی که ممکن است هنر درمانی به کار گرفته شوند به قرار زیرند:

  • کودکان با ناتوانی های یادگیری
  • بالغان با استرس شدید
  • کودکانی که از مشکلات رفتاری یا اجتماعی در مدرسه یا خانه رنج می برند
  • افرادی با مشکلات سلامت روانی
  • افرادی که از آسیب های مغزی رنج می برند
  • کودکان یا بالغانی که در معرض رویداد های آسیب زا قرار گرفته اند

هنر درمانی چگونه عمل می کند؟

هنر درمانگر می تواند از روش های متنوع و متعدد هنری از جمله نقاشی،طراحی،مجسمه سازی و کولاژ (تصویر تکه کاری)در مورد بیماران،از کودک تا سالمند،استفاده کند.کسانی که دچار آسیب های هیجانی، خشونت های جسمی،بهره کشی خانگی، اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات روانی شده باشند می توانند از خود بیانگری خلاقانه سود ببرند. خدمات هنر درمانی میتواند در مدرسه، سازمان های اجتماعی، بیمارستان و مراکز روان درمانی خصوصی در دسترس بیماران باشند.

ممکن است کنجکاو باشید بدانید که جلسات هنر درمانی چه تفاوتی با کلاس های معمولی هنر آموزی دارد. در کتاب مرجع هنردرمانی نوشته کتی مالدیو چی چنین آمده است: «در اغلب جلسات هنر درمانی تمرکز بر روی تجربیات درونی(احساسات،ادراک وتصورات)خود شخص است. با وجودی که هنر درمانی ممکن است شامل یادگیری مهارت یا تکنیک های هنری گردد اما تاکید به طور کلی نخست بر ایجاد بیان تصاویری است که از درون فرد بر می آید، نه بر آن چیز هایی که او در دنیای خارج می بیند.» و با وجودی که در بعضی کلاس های سنتی هنری نیز ممکن است از شما خواسته شود که از روی تصورات و تخیلاتتان طراحی یا نقاشی کنید اما در هنر درمانی، دنیای درونی تصاویر، احساسات، افکار و ایده های شما همواره در درجه اول اهمیت قرار دارد.

برچسب ها

نویسنده

Super User

Super User

مخاطبین عزیز ما برای شنیدن نظرات و پیشنهادات شما، برای هر چه بهتر شدن مطالب سایت و توسعه حیطه آموزش و مشاوره هایمان، همیشه آماده هستیم.لطفا ما را در هرچه بهتر شدن فعالیت هایمان همراهی نمایید.

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

  • محبوب ترین ها
  • نظرات

Please publish modules in offcanvas position.