بهداشت روانی سالمندان

بهداشت روانی سالمندان

نوشته شده توسط : / مشاوره فردی / جمعه, 16 شهریور 1397 18:53

سالمندی

هر سالمند مانند تمامی انسانهای کره خاکی رفتار خاص خویش را دارد. این امر که افراد و مراقبین از سالمندان فکر می کنند این افراد به خاطر سن شان دارای رفتارهای یکسانی خواهند بود،کاملا اشتباه است. دانستن اینکه از کجا شروع کنید و چه باید بکنید، نیازمند شناخت شما از سالمندی است که در کنار او زندگی می کنید.

بارقه های امید را در زندگی شکوفا کنید

درک عادات روزمره فردی که به عنوان سالمند از او مراقبت می کنید، برای ایجاد رابطه با فرد مسن ضروری است.

شما می توانید این افراد را شاد کنید و در کنار آن برای شان آرامش را به ارمغان آورید. هدیه شما به فرد سالمند، پرورش فکری جدید است تا او با این ایده احساس کند، بارقه های امید در زندگی اش شکوفا شده است. این خلاقیت شماست که قبل از شروع به ساختن فکر هایی برای زندگی روزمره ، برای پی بردن در مورد خصوصیات فردی که تحت مراقبت تان است، فکر کرده و بهترین راه حل ها را کشف کنید.

خلق وخوی او را بشناسید

سالمندان نه تنها نیازمند توجه اطرافیان بلکه علاقه مند هستند تا نگاه ها را تسخیر کنند. آنها می خواهند تجربیات سالهای زندگی شان برای افراد بازگو کنند و همچنین به اطرافیان بگویند که در زمان خودشان قهرمانان آن روزگار بودند.حال شما که پرستاری ومراقبت از این فرد را بر عهده گرفته اید بهتر است با رفتارتان نشان دهید به او اهمیت می دهید . شما با شناختن خلق و خوی فردی می توانید پایه ای محکم از اعتماد و احترام متقابل بسازید.

نا امید نشوید

شخصی که شما در حال تلاش برای کمک به او هستید بارها و بارها با قوانین شما مخالفت می کند و دست به خرابکاری های عمدی می زند. ممکن است شما امیدی به موفقیت نداشته باشید اما صبر و تحمل شما، اعتماد سازی و شناخت روال ها و عادات سالمند، شکست های شما را به موفقیت تبدیل خواهد کرد. یک روش مناسب و برنامه ریزی شده مطابق با عادت های آنها  اثری پایدار و با ثبات در فردی که شما از او مراقبت می کنید، خواهد داشت. در واقع این امر سبب خواهد شد تا رابطه شما بسیار شادتر و کم درد سرتر شود. این روش به شما خواهد آموخت تا در هر زمانی چه امری به سالمند تحت مراقبت کمک خواهد کرد. به یاد داشته باشید که انجام پیاپی و مداوم چه اعمالی حسی خوب همراه با آرامش در او ایجاد می کند تا بارها و بارها همان کار را انجام دهید. لازم است بدانید، هر چیز غیر منتظره ای آنها را ناراحت می کند.

آنچه با او از قبل آشنا و مانوس بوده است، به سالمند حس خوبی القا می کند و به آنها نشان می دهد که به نوعی بر روی زندگی خودشان کنترل دارند. ممکن است ساخت یک روال موثر مدت زمان زیادی طول بکشد

سالمند را به جریان عادی زندگی بازگردانید

یک سالمند فراموش می شود و فراموش می کند که در جامعه اطرافش چه می گذرد. سرخوردگی، نا امیدی و نا کامی  از ندانستن اتفاقاتی که در دنیای اطراف رخ می دهد، بسیار ناراحت کننده است،لازم است شرایطی را  فراهم آوریم تا  سالمند به جریان عادی زندگی باز گردد.

آنچه با او از قبل آشنا و مانوس بوده است، به سالمند حس خوبی القا می کند و به آنها نشان می دهد که به نوعی بر روی زندگی خودشان کنترل دارند. ممکن است ساخت یک روال موثر مدت زمان زیادی طول بکشد .

تلاش کنید،او شما را درک خواهد کرد

شما با شناخت فرد مورد مراقبت خود، کاشف گنجینه ای خواهید بود که در کاهش استرس غیر ضروری شما در شروع کار ، کمک می کند. شما خواهید دید که ابزار مناسبی که برای برقرای ارتباط پیدا کرده اید تا چه حد در موفقیت شما تاثیر داشته است. یک سالمند در مقابل تغییرات مقاومت خواهد کرد اما با تلاش و پیگیری، او درک خوبی نسبت به شما خواهد داشت.

 

سالمندی آغازی دیگر در زندگی است با کوله باری از تجربه

سالمندی دوران پختگی، ورزیدگی و زمان احساس بی نیازی است و فرصت سیر به سوی کمال و رسیدگی به خویشتن. سالمندان، باور ارزش های وجودی خانواده و جامعه هستند. در فرهنگ اسلامی و ایرانی، «پیری» نه به عنوان یک کلمه ناخوشایند، بلکه به صورت «کمال،حکمت،خردمندی و فرزانگی » تلقی می شود. از این رو می تواند به عنوان مرحله ای موثر و گرانقدر در زندگی به حساب آید.این واقعیت را نیز باید پذیرفت، اغلب سخن از سالمندی مترادف با ضعف و سستی تلقی می شود،که ناشی از محدودیت انسان در جنبه های فیزیکی می باشد. با شناخت سیرتکاملی و علل پیری می توان تاحدی از ناتوانی ها پیشگیری نمود و در نهایت «قدرت فکری» سالمند را با «توان جسمی» وی همراه نمود.

برخورد با سالمندان اولین قدم برای برقراری ارتباط مناسب است.هر فرد ارزشها، باورها و فرهنگ خاص خودش را دارد و این نكته ای است كه در ارتباط با سالمندان نبایدفراموش كرد.

اصول برقراري ارتباط با سالمند

اولین قدم این است که سالمندان را بشناسيد و از خواسته هايشان مطلع شويد.

  • • براي شناخت سالمند بايد از آنان سؤال كنيد تا بتوانيد نگراني هاي آنها را بهتر بفهميد وكمك

 بهتري به ايشان عرضه كنيد. لازم است حين گفت و گو با سالمندان، به گفته هاي آنان ارزش و احترام  بگذاريد.
•  اگر سالمند در حال صحبت كردن است، به او فرصت دهيد تا حرفش را تمام كند و هيچ گاه جملهسالمند را خودمان كامل نكنيم. به ياد داشته باشيم در برابر پاسخ سالمند صبور باشيم و وقت بيشتري صرفكنيم. 
به صحبت های آنان خوب و دقیق گوش بدهيد. گوش دادن فعالانه چيزي بيش از شنيدن ساده است و در واقع همدلي با سالمند است. همدلي با سالمند يعني خودمان را جاي فرد سالمند بگذاريم و بفهميم كه او در

موقعيت هاي مختلف چه فكر يا احساسي دارد. بهتر است كه با سالمند ارتباط غيركلامي هم برقرار كنيم مانند

لبخند زدن، تكان دادن سر براي تأييد، نگاه كردن ) ارتباط چشمي(، گرفتن دست، تعارف با دست و ... تا سالمند احساس كند كه ما به شنيدن صحبت هاي او علاقهمند هستيم.
•  مشاهده كردن سالمند يعني استفاده از همهی حواس براي بررسي او تا بتوان درك و دانش بهتري نسبت بهسالمند به دست آورد. ما بايد طرز ايستادن، حالات صورت، لحن كلام و واكنش ها و احساسات او را مشاهدهكنيم.


  • •  یکیازاصول برقراري ارتباط با سالمندان، حرف زدن با آنان است.حرف زدن براي به زبان آوردن عقيده، 

نظر،احساس يا واقعيت است.

 آنچه بسيار مهم است توجه به اين نكته است كه چگونه بايد گفت؟ لحن و تن صدا نيز بسيار اهميت دارد.
اگر سالمند ناشنواست هيچ گاه نبايد براي صحبت كردن با او صدايتان را بلند كنيد يا فرياد بزنيد. براي اينكه او

حرف هاي ما را بشنود، با صداي معمولي و نزدیک گوشي كه شنوايي بهتري دارد صحبت كنيم.
• یکیاز ابتدايي ترين و خصوصي ترين شكل برقراري ارتباط با سالمند لمس كردن است  بسياري از سالمندان محروميت لمسي دارند. در برقراري ارتباط با سالمندان مي توانيد محبت، تفاهم، اعتماد، اميد و علاقه را با

 نگهداشتن دستي لرزان در دستي قوي به او منتقل كنيد. يا براي بلند شدن از زمين او راكمك کنيد، يا با دست زدن به پشت سالمند و تعارف و تقدم براي عبور به او احترام بگذاريد.

  •  تماس چشمي
    وقتيبا سالمند كار مي كنيد مي توانيد از تماس چهره به چهره به خصوص تماس چشمها براي جلب

 اعتماداستفاده كنيد به خصوص براي سالمنداني كه مشكل شنوايي دارند امكان لب خواني فراهم مي شود .
•  همواره سعي كنيد مصاحبي سرزنده براي سالمندان باشيد.
• نياز به عشق و تعلق 
سالمند نبايد از تماسهاي اجتماعي كنار گذاشته شود. آنها بايد به خويشاوندان ودوستان نزدیک شوند. دراين دوران تماس شخصي، دوست داشتن و مورد محبت واقع شدن و توجه به سالمند ضرورت 

مي يابد .
چين و چروك نشان ميدهد كه سالمندان منبعي از تجربه ها و خاطره هاي گذشته اند كه نبايد بدون استفاده باقي بمانند. فردي كه لبخند مي زند غالباً به صورت شخصيتي دوست داشتني و مهربان تلقي مي گردد،

همواره درارتباط با سالمندان لبخند زدن را فراموش نكنيد

اقدامات پیشگیرانه در سالمندان بر اساس زمان مداخله به سه سطح تقسیم می گردد:

۱- پیشگیری اولیه: مشتمل بر اقدامات مثبتی است که سبک ناسالم زندگی را تغییر داده و مانع حضور عوامل خطر ساز می شود. این سیاست شامل کاربرد توصیه های معمول در زمینه «تغذیه،ورزش،مصرف دخانیات و الکل و مواد مخدر» می باشد. همچنین مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه از دهان و دندان و ایمن سازی را برای پرهیز از ابتلا به بیماری های عفونی شامل می شود. (مانند آموزش، مشاوره، واکسیناسیون)

۲- پیشگیری ثانویه: بسیاری از سالمندان دارای بیماری خفیف یا عوامل خطر قابل شناخت بیماری مزمن یا ناتوانی زودرس می باشند. در این نوع پیشگیری با شناسایی عوامل خطر و غربالگری و تشخیص و درمان زودهنگام بیماری ها، عوامل خطر را سریع تشخیص داده و برای آن ها اقدامات مناسب و خاص انجام می گیرد. این اقدامات زودهنگام بر مرگ و ناتوانی تاثیر می گذارد و مانع پیشروی بیماری می گردد.

۳- پیشگیری ثالثیه: بسیاری از سالمندان دارای یک بیماری مزمن می باشند. در این سطح پیشگیری، هدف حفظ عملکرد جسمی،روانی و اجتماعی سالمند تا بیشترین زمان ممکن و با کیفیت مناسب است. این سیاست شامل جلوگیری از وقوع مجدد حمله حاد بیماری با کمک دارو یا تغییرات سبک زندگی و کمک های توانبخشی است. ( توانبخشی و ارتقای کیفیت زندگی سالمند)

مراقبت ها و پیشگیری ها:

اگرچه تغییرات ناشی از پیری اجتناب پذیر است اما نمی توان از بسیاری از آنها تا حدودی پیشگیری نمود یا وقوع آن را به تعویق انداخت بدین جهت لازم است سالمندان را به رعایت موارد ذیل تشویق نمائید :

۱- انجام برنامه های ورزشی منظم به ویژه پیاده روی و استفاده از کفش های پاشنه کوتاه، با کف غیر لغزنده

۲- رژیم غذایی مناسب ( کم نمک و کم چربی ) و خوردن غذا در وعده های زیاد و حجم کم

۳- مصرف کافی مایعات (حداقل ۸-۶ لیوان در روز)

۴- استفاده از عینک آفتابی در مقابل نور خورشید

۵- کنترل منظم وزن و فشارخون

۶- عدم استعمال دخانیات

۷- داشتن دوره های کوتاه استراحت در فعالیت های طولانی

۸- رعایت بهداشت دهان و استفاده از ورقه های نازک

۹- عدم تغییر ناگهانی محل تاریک به روشن و بر عکس

۱۰- ماساژ نواحی تحت فشار

۱۱- تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده به آهستگی

۱۲- داشتن الگوی خواب منظم

۱۳- استفاده از مرطوب کننده و ضد آفتاب

تغذیه و سالمندی

از آنجائیکه رعایت اصول تغذیه صحیح در دوران سالمندی تاثیر به سزایی در روند سالم پیر شدن دارد،به چند مورد از توصیه های تغذیه ای دوران سالمندی اشاره می شود.

پژوهشها نشان داده است، سالمندانی که عمر بیشتری می کنند دارای خصوصیات زیر هستند :

- هر روز به طور مرتب صبحانه می خورند .

- در هر وعده حجم غذایی کافی مصرف می کنند .

- نوسانات وزنشان کمتراست (همواره وزن مطلوب دارند)

- میوه و سبزی در برنامه غذایی روزانه آنها وجود دارد .

- چربی و مواد غذایی کمتری مصرف می کنند .

- از مصرف نمک و مواد غذایی شور به مقدار زیاد خودداری می کنند . 

برنامه غذایی دوران سالمندی شامل طیف متنوعی از مواد غذایی است . به گونه ای که بتواند حدود ۳۰ درصد کالری را از چربی ها، ۱۵ درصد از پروتئینها، ۵۵ درصد از کربوهیدراتها (عمدتا کربوهیدراتها مرکب ) تأمین کند . به علاوه توصیه می شود چربی های غیر اشباع ترجیحا از منابع گیاهی تامین شود.امیداست با اجرای موفق به تشخیص زودرس بیماری ها در سالمندان به ظاهر سالم باشیم وبا کنترل و درمان بیماری ها درمراحل ابتدایی از ایجاد ناتوانی در پیری پیشگیری نموده و سالمندان را با نهایت قدرت فکری و توان جسمی ایده ال حفظ نماییم .افسردگی می‌تواند براحتی دامان سالمندان را بگیرد. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها معمولا حوصله سروصدا، تماشای فیلم، رفتن به پارك یا حضور در مهمانی‌ها را ندارند. وقتی هم قرار است همه اعضای فامیل دور هم جمع شوند، خستگی و پیری را بهانه می‌كنند و تنها در خانه می‌مانند. این رفتار سالمندان، برای خیلی‌ها عادی شده و آنها پذیرفته‌اند كه فرد سالمند باید تنها، بی‌حوصله و بی‌انگیزه باشد؛ غافل از این‌كه شاید این حالات زنگ خطری باشد برای نزدیك شدن تدریجی افسردگی؛ آن‌طور كه متخصصان می‌گویند افسردگی می‌تواند براحتی دامان سالمندان را بگیرد، اما نباید تصور كنیم همه افراد در دوران سالمندی با این مشكل مواجه می‌شوند.

در درجه اول سالمندان باید به فكر حفظ سلامت جسمی خود باشند؛ چون همان‌طور كه گفته شد بروز بیماری‌های مختلف در سنین سالمندی شایع‌تر‌ بوده و می‌تواند احتمال بروز افسردگی را افزایش دهد. علاوه بر این، ورزش كردن حتی در سنین سالمندی هم بسیار مفید است و می‌تواند به سالمندان كمك كند؛ بنابراین فرد سالمند با توجه به توانایی جسمانی و امكاناتی كه در اختیار دارد، می‌تواند مشغول ورزش و فعالیت جسمی شود. به عنوان مثال ممكن است توانایی فردی به او اجازه پیاده‌روی بدهد، در حالی كه سالمند دیگری حتی بتواند بدود یا ورزش‌های سنگین‌تری را انجام دهد. سازمان بهداشت جهانی می گوید: شواهد قوی در دست است که نشان می دهد، کسانی که با پیر شدن، نگاه منفی به خودشان دارند، با این نگاه عمر خودشان را کوتاه می کنند. پس هیچگاه از افزایش سن و سالمندی نترسید.

دوره سالمندی سرشار از انواع احساس کمبودها است

دوره سالمندی سرشار از انواع احساس کمبودهایی مانند از دست دادن همسر، دوستان و نزدیکان، عدم استقلال مالی و نارسایی های جسمانی است و در صورتی که اصولی برای مقابله با این عوامل به کار گرفته نشود، می تواند باعث تشدید استرس و اضطراب در افراد سالمند شود.

 استرس، اضطراب و فشارهای روانی در زندگی امروزی که بسیار پیچیده و مملو از مشکلات و تنش سازهای مختلف است، می تواند باعث آثار منفی بر سلامتی مردم شود. این عوامل در سالمندان که قدرت تطابق و سازگاری آنها کاهش می یابد، می تواند باعث بروز مشکلات حادتری شود. استرس و اضطراب باعث تشدید بیماری ها در این سن می شود.

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.