غلبه بر غول درون

غلبه بر غول درون مطلب ویژه

نوشته شده توسط : / کودک / دوشنبه, 11 آذر 1398 14:51

غلبه بر غول درون

(روش های عملی برای برخورد با حسادت های کودکانه)

احساسات فرزندتان را به رسمیت بشناسید

مدام جلوی ابراز احساسات کودکتان را نگیرید و نخواهید که حسادتش را سرکوب کنید، چون هر چقدر بخواهید صدای حسادت کودک را خاموش کنید، صدایش بلند تر می شود. به جای این کار سعی کنید احساسات کودک را به رسمیت بشناسید و نشان دهید که حرف هایش را می شنوید؛ به عنوان مثال می توانید به او بگویید می فهمید که نمی تواند صبر کند تا شما خواهر یا برادر کوچک ترش را به حمام ببرید یا به او بگویید می فهمید از این که نتوانسته نقش اول نمایش مدرسه را بگیرد، چه احساسی دارد و چطور ناامید شده است.

تفکر همه یا هیچ را از ذهن کودک بزدایید

این طرز تفکر برای خیلی از بچه ها در مقطع دبستان اتفاق می افتد که معتقدند یا باید بهترین چیز را داشته باشند یا هیچ چیزی نداشته باشند. کودک دبستانی را در نظر بگیرید که یکی از کار های مورد علاقه اش کار دستی درست کردن است. همین کودک ممکن است به مدرسه برود و ببیند که همکلاسی هایش کار دستی های بهتر از او درست می کنند. بنابراین یک دفعه ممکن است درست کردن کاردستی را کنار  بگذارد. در چنین حالتی برای این که ریشه حسادت به همکلاسی ها را در ذهنش بخشکانید، می توانید به او بگویید: (منم وقتی همسن و سال تو بودم خیلی خوب نمی تونستم کار دستی درست کنم، اما واقعا از این کار لذت می بردم، پس به کار خودم ادامه دادم و الان هم مطمئنم اگه تمرین کنیم، بهتر می شیم.) بچه های دبستانی خیلی سریع نتیجه می گیرند که در انجام بعضی کار ها و فعالیت های خاص (خوب) هستند یا بد. مثلا اگر کودکتان به ورزش علاقه دارد از او بپرسید: بهترین بازیکن این رشته در شهر یا کشور ما کیست؟ و بعد از او بخواهید که در مورد این که چرا فلان بازیکن خوب است یا از نظر او بهترین است، برایتان توضیح دهد. بعد از او بپرسید آیا بازیکن های دیگر که به اندازه ی او خوب نیستند باید ورزش کردن را کنار بگذارند؟ از کودک بخواهید برایتان توضیح دهد که چرا ورزشکار های دیگر هم باید به تمرین کردن ادامه دهند.

روی ارزش ها تمرکز کنید

اغلب بچه ها در برهه های زمانی مشخصی یا در شرایط خاصی نسبت به چیز هایی که دوستان یا همسن و سالانش دارند، حسادت می کنند. شاید دختر یا پسر شما دوست داشته باشد همان تبلتی را که بغل دستی اش هدیه گرفته، داشته باشد یا از شما بخواهد از همان برندی برایش لباس بخرید که تن همکلاسی هایش است، اما شاید هیچکدام از این هزینه ها در بودجه ی خانواده ی شما تعریف نشده باشد. برای از بین بردن حسادت کودک، در صورتی که چنین هزینه ها را تایید می کنید، می توانید فرزندتان را تشویق کنید که پول های خودش را برای خریدن آن چیزی که دوست دارد، پس انداز کند. علاوه بر این برای از بین بردن حسادت کودک می توانید احساس قدر دانی را در وجود کودک تقویت کنید. برای این کار می توانید به او یاد بدهید که چطور به کسانی که به اندازه ی او در زندگی شان خوش شانس نبوده اند، کمک کند.

نکات مثبتی را که در وجود فرزندتان هست، تقویت کنید

بچه ها اغلب خودشان را با خواهر  یا  برادرشان مقایسه می کنند؛ بنابراین اگر می خواهید آتش حسادت یکی را علیه دیگری تحریک نکنید، موقع تعریف کردن از فرزندتان بدون این که بخواهید مقایسه خاصی انجام بدهید، نکات مثبتشان را پر رنگ کنید؛ مثلا به او بگویید:(از این که این طوری می تونی داستان بگی و همه ی خانواده رو سرگرم کنی و بخندونی، واقعا لذت می برم.)  

برچسب ها

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.