تاثیر رمان  بر باز شدن نیمکره ی راست :

تاثیر رمان بر باز شدن نیمکره ی راست :

نوشته شده توسط : / مشاوره فردی / دوشنبه, 11 شهریور 1398 14:32

تاثیر رمان بر باز شدن نیمکره ی راست :

مغز راست کل نگر و روایت ساز است ، وقتی ما رمان می خوانیم عناصر زبانی و حسی ،حرکتی و ارتباطی در نیمکره راست مغز فعال می شود.

تفاوت مطالعه مطالب علمی با مطالعه رمان این است که در رمان:

اولا داده هایی که با حواس پنجگانه قابل دریافت هستند توصیف شده و با صنایع ادبی چون استعاره و تمثیل و کنایه و .... پردازش می شود و اساسا اسکن و پردازش حواس پنجگانه ، نیمکره ی راست مغز را فعال می کند .
ثانیا در رمان درباره ی احساسات و هیجانات درونی شخصیتهای داستان صحبت می شود و جایگاه هیجانات نیز نیمکره راست است.
ثالثا در رمان به روابط پیچیده ی عناصر داستان و شخصیتها و نیتهای پشت رفتار آنها توجه زیادی
می شود و هم حسی ، همدلی و همزاد پنداری ما با شخصیتهای داستان را برمی انگیزد که باز هم هوش هیجانی و نیمکره راست ما را درگیر می کند.

یکی از نمونه های خیلی عالی در ادبیات داستانی ما کتاب هزارویک شب است که نمونه ای از استفاده ی درمانی از رمان برای باز کردن نیمکره ی راست است.

خلاصه حکایت اول این کتاب :

دو شاهزاده برادر، به نامهای شهریار و شاه زمان، مورد خیانت زنان خود قرار می‌گیرند ، شاه زمان تَرک پادشاهی کرده و راهی دیار برادر می‌شود و شهریار هم به انتقام خیانت همسرش ، هر شب با دختری همبستر می شود و بامداد دستور قتلش را می‌دهد تا اینکه دیگر دختری در شهر نمی‌ماند و تنها دو دختر وزیر شهریار به نامهای شهرزاد و دنیازاد در شهر باقی می مانند .
وزیر که به شدت نگران دخترانش بود به پیشنهاد دخترش شهرزاد ، وی را به عقد پادشاه درمی‌آورد. شهرزاد از پادشاه می خواهد اجازه دهد قبل از کشتن خواهرش دنیازاد ، یکی از قصه هایش را برای او بخواند.
وقتی دنیازاد به قصر آورده می شود ،شهرزاد قصه گویی را آغاز می‌کند، شهریارکه مسحور قصه اول شهرزاد شده بود مهلت می‌دهد که فردا شب ادامه قصه را بشنود و بنابراین کشتن شهرزاد را موکول به بعد می‌کند ، در واقع شهرزاد با اینکار جان خودش و خواهرش را نجات می دهد .این قصه گویی‌ها هرشب ادامه پیدا می‌کند و در مدت هزار ویک شب شهرزاد هر شب یک قصه را برای پادشاه می خواند .

از نظر هیجانمدار در واقع شهرزاد که دختر بسیار زیرکی است با خواندن قصه و روایت برای شهریار، نیمکره راست پادشاه را باز می کند و در طول هزار ویک شب داستان خوانی او را از یک فرد قاتل ، سنگدل و بسیار منطقی و خشک و نیمکره چپی ، تبدیل به یک فرد نیمکره راستی و احساسی می کند. پیام این قصه خوانی از نظر هیجانمدار این است که قدرت قصه و رمان برای باز کردن نیمکره ی راست به اندازه ی رواندرمانی موثر است.

رضا طاهری در باره کتاب هزار ویک شب می‌نویسد:

در داستان نخستینِ هزارو یک شب، پادشاهی به نام شهریار هر شب با زنی هم بستر می‌شد و بعد او را می‌کشت. شهرزاد دختری که از بیزاری پادشاه از زنان آگاه بود با شهریار ازدواج می‌کند و هر شب برای پادشاه قصه‌ای را روایت می‌کند. مجموعه این روایت‌های شبانه و مدام با هدفمندی و نکات محتوایی که شهرزاد روایت می‌کند، بیماری شهریار را با قصه‌درمانی در بازهٔ زمانی هزار ویک شب درمان می‌کند.

دکترحبیب اله اکبری

برچسب ها

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.