بلوغ زودرس در دختران

بلوغ زودرس در دختران

نوشته شده توسط : / مشاوره فردی / دوشنبه, 10 تیر 1398 15:32

بلوغ زودرس در دختران


امروزه می توان از بلوغ زودرس به عنوان یکی از جدی ترین مشکلات والدین در برخورد با چالش های فرزندان یاد کرد. بلوغ از جمله فرآیند های طبیعی رشد به حساب می آید، اما لازم است تا این تکامل در زمان خود صورت گیرد نه زودتر و نه دیرتر!
عوامل مختلفی زمان بلوغ را در کودکان مشخص می کنند که از جمله می توان به ویژگی های آب هوایی منطقه جغرافیایی ، ژنتیک فرد و … اشاره کرد؛ بطور کلی می توان گفت سن بلوغ طبیعی در دختران و بروز علائم از ۱۰ الی ۱۱ سالگی آغاز می شود، در صورتی که بلوغ زودرس قبل از ۸ سالگی اتفاق می افتد.
بلوغ زودرس می تواند پیامد های مخرب جدی را بر سلامت جسمی و روانی فرد مبتلا به وجود آورد که از جمله می توان به کوتاه تر شدن قد نسبت به سایر همسالان، بروز مشکلات اجتماعی و همچنین عاطفی اشاره کرد. در بلوغ جنسی زودرس، فرد قبل از اینکه به بلوغ فکری و عقلی کافی برسد، دچار برخی تغییرات جسمی و هورمونی خواهد شد.
عوامل مختلفی می توانند فرد را دچار بلوغ جنسی زودرس کنند؛ از جمله این عوامل می توان به علل پزشکی و بیولوژیکی اشاره کرد، عواملی همچون میزان ترشح هورمون ها و نیز چاقی هم در این امر موثر می باشند. همچنین رژیم غذایی مورد استفاده فرد نیز در این امر بسیار دخیل می باشد.
به گفته محققان دخترانی که با ناپدری زندگی می کنند (پدر غیر ژنتیکی) شانس بیشتری را برای بروز بلوغ زودرس در بین همسالان خود دارند. دلیل این امر ایجاد ماده شیمیایی فرومون می باشد که بر عملکرد هورمون ها تاثیر می گذارد و رشد جنسی دختر زود تر از موعد خود آغاز خواهد شد. همچنین وجود تعارضات خانوادگی و نیز اختلالات روانی والدین می تواند زمینه ساز بلوغ زودرس در دختران شود.
اگر چه ممکن است فکر کنید که بلوغ زودرس تنها یک تغییر بیولوژیکی است، اما می‌تواند پیامد های منفی بر سلامت عاطفی و روانی کودک داشته باشد.لازم است تا این توصیه را جدی بگیرید، در صورت مشاهده علائم بلوغ زودرس لازم است تا از یک مشاور، روانشناس یا روانپزشک برای کمک به فرزند خود استفاده کنید.

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.