كودكان كار اينستاگرامي

كودكان كار اينستاگرامي

نوشته شده توسط : / کودک / یکشنبه, 02 تیر 1398 15:26

كودكان كار اينستاگرامي


کودکانی كه به جای کودکی کردن مجبور هستند، دست به کاري بزنند که مناسب آن ها نیست یا اینکه رفع کننده نیازهای مادی خانواده ی خود هستند. اما با مدرنیته شدن زندگی در جوامع، بالاخص جوامع در حال توسعه که همواره مورد هجمه اطلاعات و تکنولوژی ها قرار دارند، دسته ای
جدیدی از کودکان کار نیز ظهور نموده اند. اتفاقی که این روزها در فضای مجازی و به خصوص اینستاگرام به شکل دیگری در حال رخ دادن است، منتهی این بار نه با لباس های کهنه وبی رنگ و رو ، بلکه با لباس های پر زرق و برق و لباس های مارک دار.
کودکان کار اینستاگرامی که تعدادشان نیز روز به روز افزایش می یابد، مادران جوانی که با همه گیر شدن فضاهای مجازی و بالاخص اینستاگرام ، تصاویر فرزندان خود را به امید کسب فالور بیشتر به اشتراک می گذراند تا از این طریق با گرفتن تبلیغات درآمدی جدید برای خود دست و پا کنند. کودکانی که باید هر روز با کفش ها و لباس های رنگارنگ جلوی دوربین های عکاسی والدین و آتلیه ها عکس بگیرند تا با لایک های فالورها طرفداران زیادی پیدا کنند و از سوی دیگر بازاری برای محصولات مورد استفاده ی کودک پیدا شود و عکس فرزندش را با معرفی آن برند در صفحه ی خود به اشتراک بگذارد..
متاسفانه صفحات اینستاگرام مملو از کودکانی شده که با اینکه عمده ی آن ها زیر 5 سال سن دارند، مجبورند شبیه مانکن های بزرگسال در انواع و اقسام حالات با لباس های مختلف ژست بگیرند و خود را در آتلیه های مختلف به نمایش بگذارند. این والدین نه تنها از کودک خود به عنوان یک کالا برای کسب درآمد بهره کشی می کنند، بلکه هرگز نمی پندارند که در سال های آتی چه حواشی و مصائب و مشکلاتی برای کودکانشان به بارمی آورند. کودکانی که معلوم نیست در آینده چه عاقبتی منتظر آنهاست، چرا که از کودکی تربیت می شوند که به جای بچگی و شیطنت های کودکانه، تلاش کنند که شبیه برترین سلبریتی ها باشند، تا بتوانند مورد تایید قرار گرفته.
این کودکان می آموزند که بدون هیچ تلاش و کوششی می توان به شهرت و موفقیت دست یافت و همین مطلب می تواند تاثیرات منفی و مخربی در زندگی آینده ی آن ها داشته باشد و هویتی که فضای مجازی به آن ها می دهد، هویتی مصنوعی، ظاهری و سطحی بوده و خود این موضوع می تواند کودک را آسیب پذیر تر نماید.
کودکانی که هیچ گونه حریم خصوصی نداشته و از غذا خوردن تا خوابیدن شان در دید و قضاوت همگان قرار می گیرد و والدین هویت مجازی آن ها را هر طوری که خودشان می خواهند، حتی شیک و غیر واقعی به منظر دید فالورها قرار می دهند. البته عده ای از والدین این کودکان به این مطلب اذعان دارند که از بدو ورود به فضاهای مجازی و اینستاگرام به دنبال کسب درآمد نبوده اند و تنها تعداد فالور بالا برای پیروزی و حس افتخار در بین اطرافیان شان مورد توجه بوده که البته این موضوع نیز خود صدمات جبران ناپذیری بر پیکره ی شخصیتی این کودکان وارد می نماید.
اما آنچه خطرناک است، الگو شدن این سبک مادر و فرزندی والدین است که به عنوان مادران موفق در فضای مجازی مورد تحریف و تمجید قرار می گیرند. والدینی که بیش از آنکه برای فرزندانشان پدر و مادر باشند، به فکر صفحات خود هستند تا بتوانند با جذب بیشترین مخاطب و گرفتن تبلیغ از کودکانشان کسب درآمد نمایند. از اینرو برخی معتقدند این کار هیچ تفاوتی با کار پدر و مادری که کودک خود را برای فال فروشی، گل فروشی و شیشه شویی سر چهار راه ها قرار می دهند، نداشته و باید برای هر دوی آن ها، تحت عنوان کودکان کار به یک اندازه ابراز نگرانی کرد.

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.