تأثیر رقص در کاهش فشارهای روانی

تأثیر رقص در کاهش فشارهای روانی

نوشته شده توسط : / مشاوره فردی / یکشنبه, 02 تیر 1398 15:06

رقصیدن در حقیقت زبان مخفی و پنهان روح است. در تمام فرهنگ‌ها و در سراسر دنیا رقص وجود دارد. در تمدن‌های بومی، رقص، مذهب، موسیقی و متدهای طبی ویژه مردم همان قوم وجود دارد که متاسفانه در تمدن‌ها و جوامع امروزی کمتر مشاهده می‌شود.
در این اجتماعات مردم در هر سن و سالی، از رقصیدن برای بیان احساسات قوی و درونی‌شان استفاده می‌کنند. برای بیان داستان‌هایی که دردل دارند، برای درمان بیماری‌هایشان، برای حفظ پیوندها و روابط اجتماعی‌شان یا وقتی‌که رویدادی را جشن می‌گیرند؛ می‌رقصند.

اما امروزه روانشناسان و روان‌کاوان از حرکت‌درمانی (رقص‌درمانی) به مثابه طب مکمل برای درمان بیماری‌های روحی روانی، کاهش استرس و اضطراب، تقویت مهارت‌های ذهنی - حرکتی، افزایش سطح انرژی در بدن و ... بهره می‌گیرند.

رقص‌درمانی (حرکت درمانی) که به عنوان یکی از هنرهای اصلی و پایه شناخته شده است، امروزه به عنوان ابزاری قدرتمند در زمینه درمان و خودشناسی به کار می‌رود. رقصیدن آنچنان انرژی را در افراد زنده می‌کند که تمامی غم‌ها، مصیبت‌ها، ناامیدی‌ها و دلسردی‌ها را از میان می‌برد و باعث تقویت حس شجاعت در انسان‌ها می‌شود.
حرکت‌درمانی به عنوان شاخه‌ای از هنردرمانی خلاق، ریشه در ذات پرمعنای رقص و حرکت دارد. حرکت درمانی DMT نوعی از روان درمانی است که از رقص و حرکت (و دیگر هنرهای وابسته به آن) برای کشف تصاویر، خاطرات، احساسات، تجربیات درونی افراد و بالابردن مهارت برقراری ارتباط استفاده کرده، رشد و نمو احساسی، جسمی، اجتماعی، ذهنی و روحی را سرعت می‌بخشد و ساده‌تر می‌کند. رقصیدن یکی از راه‌هایی است که از طریق آن می‌توان عمیق‌ترین و درونی‌ترین احساسات فردی را بروز داد، فشارهای روحی ـ روانی را تخلیه کرد و تاثیرات مخرب استرس را از بدن دور کرد.
در کنار همة‌این امتیازات، رقص و حرکت درمانی بسیار لذت‌بخش و آرامش‌بخش است. در این زمینه نه محدودیتی از لحاظ سن و سال برای هنرجو وجود دارد و نه فیزیک بدنی مانع از بهره‌مندی او از انرژی‌های نهفته در رقص و تکنیک‌های رقص‌درمانی می‌شود، بنابراین نوجوان ۱۴ ساله و سالمندی که هفتادمین سال زندگی‌اش را پشت سر می‌گذارد، هر دو به یک اندازه از انرژی‌های فرح‌بخش و نهفته در آن بهره‌مند می‌شوند.

نویسنده :آلیسون لمونت/

برچسب ها

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.