تنبلي چشم كودكان

تنبلي چشم كودكان

نوشته شده توسط : / کودک / چهارشنبه, 29 خرداد 1398 15:21

تنبلي چشم كودكان

شامل حساسیت به داروها، غذاها و مواد دیگر.
- سابقه فامیلی مشکلات چشمی مانند تنبلی چشم، کاتاراکت و گلوکوما(آب سیاه) را یادداشت نمائید.
- سؤالات خود را از قبل آماده کنید زیرا زمان ملاقات شما با پزشک محدود است.
برخی سؤالات می تواند شامل موارد زیر باشد:
- آیا کودک من مبتلا به تنبلی چشم است؟
- آیا ممکن است مشکل او چیز دیگری به غیر از تنبلی چشم باشد؟
- علت تنبلی چشم او چه می تواند باشد؟
- چه گزینه های درمانی برای کودک من وجود دارد؟
- انتظار چه میزان بهبودی از درمان را می توانیم داشته باشیم؟
- آیا تنبلی چشم می تواند کودک مرا مستعد ابتلاء به مشکلات چشمی یا غیر چشمی دیگر نماید؟
- در صورتی که تنبلی چشم او عود کند چه گزینه های درمانی پیش رو داریم؟
- هر چند وقت یکبار باید معاینه شود؟
- آیا بروشور، کتابچه و یا وب سایت خاصی برای مطالعه دارید؟

هر سؤالی که در این زمینه برای شما پیش آمد، تردید نکنید و از پزشک بپرسید.

آزمایش های تشخیصی

معمولاً پزشک از طریق انجام یک آزمایش کامل چشمی ، تنبلی چشم را تشخیص می دهد. به ویژه زمانی که یکی از چشم ها ضعیف تر از چشم دیگر باشد، پزشک بیشتر احتمال تنبلی چشم را مد نظر قرار می دهد. بسته به سن کودک، آزمایش های زیر در مورد او انجام می گیرد:

- نوزادان: آزمایش رفلکس قرمز، برای تشخیص کاتاراکت دورۀ خردسالی که از طریق یک ابزار نوری ذره بینی(افتالمواسکوپ) انجام می گیرد.

- شیرخواران: آزمایش توانایی شیرخوار برای متمرکز شدن روی یک جسم و دنبال کردن اشیاء متحرک و بررسی استرابیسم.

- کودکان نوپا: آزمایش رفلکس قرمز، فوتواسکرین و معاینۀ قدرت بینایی اتوماتیک.

- کودکان پیش دبستانی و بزرگتر: آزمایش از طریق نشان دادن عکس یا حروف، که طی آن یک چشم را می بندند و با چشم دیگر نگاه می کنند.

پزشک علاوه بر موارد فوق و جو التهاب، تومور و مشکلات داخلی چشم را نیز بررسی می کند.

درمان دارویی

در بهترین حالت، درمان تنبلی چشم باید از اوایل کودکی - زمانی که ارتباطات پیچیدۀ مغز و چشم در حال شکل گیری است- شروع شود. بسته به علت و شدت تنبلی چشم کودک، گزینه های درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

- عینک های اصلاحی: در صورتی که کودک دچار دوربینی، نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم باشدلازم است که از عینک های طبی و یا لنز طبی استفاده کند. گاهی تمام آنچه کودک نیاز دارد تنها یک عینک طبی است.

- پچ(محافظ) چشم: به منظور تحریک چشم ضعیف تر یک محافظ روی چشم قوی تر قرار می دهند. استفاده از پچ های چشمی به مدت 3 تا 6 ساعت در روز می تواند برای بیشتر کودکان بالای 4 سال مفید باشد. این کار به مغز نیز این فرصت را می دهد تا بخش بینایی مربوط به چشم ضعیف تر را بهبود بخشد.

- قطرۀ چشمی: استفاده روزانه از قطرۀ ( با تشخيص پزشك)می تواند بینایی چشم قوی تر را به طور موقت تارتر نماید. این امر سبب تحریک و استفاده بیشتر چشم ضعیف تر می شود. استفاده از قطره چشمی زمانی که چشم قوی تر دچار نزدیک بینی باشد مفید نیست.

- جراحی: در صورتی که چشم کودک بر اثر ماهیچه های آن دچار انحراف شدید باشد ممکن است نیاز به جراحی باشد. همچنین در موارد وجود افتادگی پلک و یا کاتارکت خردسالی نیز ممکن است جراحی از اقدامات درمانی باشد.

در برخی کودکان تنها استفاده از عینک یا لنز طبی می تواند باعث بهبود تنبلی چشم شود اما برخی دیگر علاوه بر عینک نیازمند پچ یا قطرۀ چشمی هستند.

درمان های فعال مانند نقاشی، پازل و یا بازی های کامپیوتری نیز علاوه بر درمان های غیر فعال فوق می تواند مورد استفاده قرار گیرد. هرچند هنوز شواهد موثقی در مورد کفایت اثر آنها در مقایسه با درمان های غیرفعال وجود ندارد.

در بیشتر کودکان درمان صحیح می تواند طی چند هفته تا چند ماه منجر به بهبودی شود که هر چه اقدام به درمان زودتر صورت گیرد بهبودی نیز زودتر حاصل میشود. البته تحقیقات نشان می دهد که تا دوران نوجوانی نیز امکان درمان وجود دارد هر چند که پاسخ درمان در اوایل دوران کودکی بسیار بهتر است.

منبع: رژیم درمانی نوین

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.