بازداری بیش از اندازه خشم می‌تواند ویرانگر شود! .

بازداری بیش از اندازه خشم می‌تواند ویرانگر شود! .

نوشته شده توسط : / مشاوره فردی / دوشنبه, 13 خرداد 1398 15:23

بازداری بیش از اندازه خشم می‌تواند ویرانگر شود! .
بازداری بیش از اندازه خشم می‌تواند با طغیان‌های خشم خیلی زیاد همراه شود که در موارد شدید ممکن است افراد دست به اعمال خشونت‌بار شدیدی مانند قتل بزنند. هر چند واقعیت این است که پرخاشگری تنها نمی‌تواند برآمده از هیجان خشم باشد، ولی رابطه‌ی تنگاتنگی بین این دو وجود دارد که باید در هر برنامه‌ی مدیریت خشم در نظر
گرفته شود. ?
رابرت توسط همکاران، دوستان و خانواده‌اش به عنوان فردی بسیار آرام و خونسرد توصیف می‌شد. او بسیار کم گفتگو می‌کرد ولی زمانی که گفتگو می‌کرد حالت آرام و آهسته‌ای داشت. رابرت ۱۲ سال پیش ازدواج کرده بود و دو دختر ۶ و ۸ ساله داشت. او همیشه با دخترهایش بسیار آرام برخورد می‌کرد و هیچ‌گاه دیده نشده بود که نسبت به آن‌ها خشمگین شود یا آن‌ها را سرزنش کند. زمانی که اطرافیان رابرت شنیدند که او آخر شب کنترلش را از دست داده و همسرش را به قتل رسانده است هیچ کس نمی‌توانست این را باور کند. ?
رابرت در یک خانواده‌ی مذهبی افراطی به دنیا آمده بود و به گونه‌ای تربیت شده بود که هیچ‌گاه خشمگین یا پرخاشگر نشود و همیشه چهره‌ دیگری از خود نشان می‌داد. رابرت تقریباً در تمام زندگی‌اش خشم خود را مدیریت کرده بود؛ ولی او بیان می‌کرد که رابطه‌ی زناشویی‌اش کم کم در طول سال‌ها خراب‌تر شده بود و احساس می‌کرد که کم کم از همسرش فاصله گرفته است و فکر می‌کرد که توسط او درک نمی‌شود. رابرت بیان می‌کرد که همسرش با ابراز خشم شدید و سرزنش همیشگی او با ناخشنودی و سردی عاطفی برخورد می‌کرد. رابرت می‌گفت به دلیل باورهای مذهبی‌اش احساس می‌کرد به دام افتاده و قادر به جدا شدن از همسرش نیست هر چند می‌دانست که بسیاری از افراد دیگر در موقعیت همانند دست به چنین کاری را می‌زنند؛ ولی رابرت همیشه تلاش کرده بود با سرزنش‌ها و انتقاد‌های همسرش کنار بیاید تا آن شب مصیبت‌بار که او نمی‌توانست توضیح دهد چه اتفاقی برایش افتاده بود ولی احساس می‌کرد که «فرد دیگری بر او چیره شده بود». ?

زمانی که هیجان‌هایی بر پایه تجارب کودکِ در حال رشد غیر قابل قبول قلمداد می‌شوند می‌توانند بعدها به مشکلاتی در زمینه‌ی کارکرد فردی و بین فردی در زندگی منجر شوند. در این‌گونه موارد باید به افراد کمک کرد تا خشم را به شیوه‌ی منظم‌تر تجربه کنند، به طوری که این خشم هم به یک تجربه‌ی آشناتر تبدیل شود و هم شخص یاد بگیرد آن را به شیوه‌ای غیر از دست زدن به اعمال خشونت‌آمیز مدیریت کند.

برگرفته از کتاب #شناخت_درمانی_هیجان_مدار ترجمه #دکتر_شهرام_محمدخانی

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.