چه کسانی سلامت روان دارند؟

چه کسانی سلامت روان دارند؟

نوشته شده توسط : / دانستنی ها / دوشنبه, 13 خرداد 1398 15:18

"شش مؤلفه سلامت روانی "

يك:عزت نفس

یعنی اینکه انسان، به لحاظ اخلاقی در هر مرتبه هم که باشد، نزد خود خفیف نباشد و خود را دارای #ارزش بداند. فرق #عزت_نفس با #تکبر در این است که عزت و خفت نفس اساساً در مقایسه خود با دیگری به دست نمی‌آید، بلکه فقط در نگاه به #خود حاصل می‌شود، اما تکبر وقتی پیش می‌آید که انسان خود را با دیگری مقایسه کند. بنابراین، ممکن است انسان عزت نفس داشته باشد اما تکبر نداشته باشد، یعنی اصلاً ثروت روانی و اخلاقی خود را بالاتر از دیگری نمی‌داند، اما همین مقدار را که دارد ارج می‌نهد. به عبارت دیگر، انسان در این حالت به بوده‌ها و داشته‌های روانی و اخلاقی خود ارج می‌نهد بدون اینکه آنها را با دیگری #مقایسه کند.
دوم:یکپارچگی روانشناختی
یعنی اینکه کل وجود انسان یک آهنگ را کوک کرده باشند. به عبارت دیگر، یعنی عقاید و باورها، احساسات و عواطف و هیجانات، خواسته‌ها، گفتار و کردار هر فرد که سازندة #شخصیت و منش او هستند با هم هماهنگ باشند و به تعبیر خیلی جالب #عیسی، خانه‌های درونش تجزیه نشوند.

سوم:خودفرمانروایی شخصی
یعنی انسان در مقام نظر و عمل تابع و تسلیم اقتضائات خود باشد، نه تابع و تسلیم اقتضائات دیگری. به عبارت دیگر، یعنی اگر انسان اتخاذ رأیی در مقام نظر و تصمیمی در مقام عمل می‌کند واقعاً مجموعه ادراکات وجود او اقتضای این رای یا تصمیم را داشته باشند.

چهارم:خودشکوفایی یعنی اگر انسان استعدادی را در خود دید سعی کند آن را شکوفا سازد و بالقوه‌گی هایش را بالفعل سازد. البته درست است که، به قول #روانشناسان_رشد، هیچ انسانی نمی‌تواند همة استعدادهای خود را به فعلیت برساند، اما لااقل آنقدر که می‌تواند بکند.

یعنی انسان بتواند در جامعه‌ای که #عقاید، #احساسات و عواطف و هیجانات و #خواسته‌ها هیچ کس در آن جامعه مثل او نیست با نرمی در کنار دیگران زندگی کند و به بیشترین حد ممکن زندگی #مسالمت‌آمیز داشته باشد، نه اینکه اختلاف عقیده با دیگران باعث #جدایی عاطفی شود و انسان با کوچک‌ترین تفاوت بگوید راه من از راه شما جداست و به این ترتیب خود را دچار #انزوا ی روانشناختی کند.

ششم:شناختهای واقع‌گرایانه داشتن کسانی که سلامت روانی دارند به طور مطلق از #اوهام، #خرافات، #هذیانات، #سخنان نامدلل، #سوگیریها و پیش‌داوریها گریزان‌اند و می‌کوشندتا آنجا که می‌توانند عالم واقع را چنان که هست وارد ذهن خود کنند نه چنان که دوست دارند.یکی از علائم این شناخت این است که چنین کسی همیشه پنجره‌های ذهنش را بازمی‌گذارد تا بادهای مخالف به او بوزند.

برچسب ها

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.