كنترل ادرار در كودكان ٢ تا ٥ ساله

كنترل ادرار در كودكان ٢ تا ٥ ساله

نوشته شده توسط : / کودک / دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398 13:57

كنترل ادرار در كودكان ٢ تا ٥ ساله

کودکان در سال های اول زندگی هیچ اختیاری بر روی کنترل ادرارشان ندارند اما با رشد کنترل ادرار در کودکان ۲ تا ۵ ساله این کنترل ادرار در آن ها شکل می گیرد و آن ها قادر هستند تا روی ادرارشان کنترل داشته باشند والدین در این سنین باید از این رشد کنترل ادرار در کودکان استفاده کنند و به آن ها دسشویی رفتن به موقع را آموزش دهند و همچنین چگونگی رعایت نظافت در هنگام دسشویی رفتن که با رشد کودکان باید این مسائل نیز به او آموزش داده شود . بررسی رشد کنترل ادرار در کودکان را در پرشین وی بخوانید.

بررسی رشد کنترل ادرار در کودکان
رشد کنترل ادرار : زمان توانایی کنترل ادرار در کودکان متفاوت است و بسته به این است که چه وقتی سیستم ادراری آنها تکامل کافی برای این موضوع را پیدا کند . یعنی سیستم عصبی و عضلانی مثانه و مغز تکامل کافی را یافته باشند. کودک قبل از ۱۵ ماهگی به زحمت می تواند حتی برای چند ثانیه ادرار خود را نگه دارد . این موضوع تا ٢/٥سالگی ادامه دارد .

بعد از سن یک سالگی ، کودک به اصطلاح لجباز می شود بنابراین اگر او را مجبور به کاری بکنید ، منفی کاری میکند و از اطاعت سر باز می زند . بنابراین آموزش ادرار کردن و آداب دستشویی و یا نشستن روی لگن را زودتر از موعد شروع نکنید . اگر زیاد اصرار کنید ، نتیجه معکوس می گیرید . هیچ چیز بیشتر از این کودک را راضی نمی کند با ادرار کردن بی موقع مادر دچار سر درگمی کند .

اجازه دهید کودک متناسب با خصوصیات خود کم کم رشد کند و آداب دستشویی را بیاموزد . هیچ راهی برای زودتر شروع کردن آداب دستشویی وجود ندارد . شما باید برای کمک به کودکتان تنها زمانی که او نشان می دهد که می خواهد ادرار کند سریعا برای او لگن بیاورید .

عوامل موثر بر رشد کنترل ادرار در کودکان

البته اگر از موعد مقرر گذشت و کودک شما باز هم بی اختیاری ادراری داشت و نحوه کنترل ادرار را نیاموخت باید نقص های عضوی و عصبی رد شود . ممکن است مثانه کم حجم ، انسداد پیشابراه و حالب نابجا وجود داشته باشد . ·تا حدود ۱۵ ماهگی کودک هیچ گونه احساسی از داشتن ادرار ندارد . در ۱۵ ماهگی کودک کم کم احساس دفع ادرار دارد ولی نمی تواند آنرا نگه دارد و باید سریعا آنرا تخلیه کند .

رشد کنترل ادرار در کودکان
بررسی رشد کنترل ادرار در کودکان
در این سن می توانید از او بپرسید آیا نیاز به دستشویی دارد یا خیر و البته از هرگونه بی اختیاری که اتفاق می افتد چشم پوشی کنید . ·در سن ۲۱ ماهگی کودک دچار تکرر ادرار می شود و دفعات خیس کردن هم افزایش می یابد . شما باز هم باید صبر و حوصله به خرج دهید و از جار و جنجال بپرهیزید و صرفا لباس او را عوض کنید . پرسش در مورد داشتن ادرار را ادامه دهید و هر بار که کودک شما با موفقیت از لگن استفاده کرد کاری کنید که بفهمد از این موضوع راضی و خوشنود هستید .

از وسواس به خرج دادن بپرهیزید و کودک خود را مجبور به نشستن روی لگن نکنید چون نتیجه معکوس خواهید گرفت . ·در سن دو سالگی کودک شما می تواند به تنهایی روی لگن بنشیند و از این موضوع احساس غرور می کند . حتی ممکن است از شما بخواهد او را تنها بگذارید . شما بهتر است به اندازه کافی به کودک آزادی دهید و از او حمایت کنید . از اشتباهات او خرده نگیرید .

رشد کنترل ادرار در کودکان ۲ تا ۵ ساله
با اینکار حس اعتماد به نفس را در کودکتان تقویت می کنید . ·در ۵/۲ تا۳ سالگی کودک می تواند کنترل ادرار خود را به دست بیاورد و شما با اطمینان می توانید اور ا روزها پوشک نکنید . در ابتدا انتظار نداشته باشید که شبها هم خشک بماند ولی اگر سه شب متوالی خشک بود به او پوشک نپوشا نید و البته تا مدتی از لایه پلاستیکی در تشک کودک استفاده کنید .

نکات قابل توجه : – دخترها معمولا زودتر از پسرها کنترل ادرار و مدفوع خود را به دست می آورند . اکثر کودکان زودتر و یا دیرتر از موعد مقرر کنترل ادرار به دست می آورند . بعد از ۱۸ ماهگی اکثر کودکان روز ها خود را خیس نگه نمی دارند ، بعد از دو سالگی نیمی از آنها شبها خود را خیس نمی کنند . بعد از سه سالگی(سه چهارم) کودکان شب و روز کنترل ادرار دارند .

و ۹۰ در صد کودکان در سن ۵ سالگی شبانه روز خشک می مانند . – سیر رشد کنترل ادرار تسریع نمی شود ولی توسط والدین مقرراتی یا وسواسی کند می شود و یا توسط والدینی که اصلا اهمیتی به آداب دستشویی رفتن نمی دهند . – هرگز کودک را به خاطر اینکه خودش را خیس می کند تنبیه نکنید . – وسواس بیش از حد در مورد آداب دفعی باعث می شود کودک شما در آینده دچار اختلالات شخصیتی شود.

نحوه کمک به کنترل ادرار کودک
بد نیست بدانید : چگونه می توانید کمک کنید

– قبل از خوابیدن او را به توالت ببرید.

yaghoubian, [09.04.19 14:25]
– اگر سه شب متوالی خود را خیس نکرد،کم کم شب ها به او پوشک نپوشانید.
لگن کنار تختخوابش قرار دهید تا اگر احساس نیاز کرد از آن استفاده کند.

برای کمک به خشک ماندن او :

یک لگن کنار تختخواب کودک خود قرار دهید تا اگر شب هنگام بیدار شد از آن استفاده کند. تا مدتی کماکان یک لایه ی پلاستیکی محافظ رطوبت در رختخواب او قرار دهید

برچسب ها

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.