خویشتن داری-بخش اول

خویشتن داری-بخش اول

نوشته شده توسط : / مشاوره فردی / دوشنبه, 26 فروردين 1398 07:59

خویشتن داری چیست؟(بخش اول)

در حوزه هیجانات به کسی که قادر به رهبری هیجانها و امیال گذرا و به تاخیر انداختن بروز هیجانها و تسلط بر نفس است خویشتن دار می گویند.

از بعد رفتاری فرد خویشتندار کسی است که توانایی تعدیل و کنترل افکار،اعمال و گفتار خود به گونه‌ای متناسب با شرایط مکانی و زمانی را داشته باشد و بتواند با عادتهای مخرب خود مقابله کند و آنها را تغییر دهد و نیز خواسته های خود را به تاخیر بیندازد .

خويشتن داري يک مکانيسم دروني مداخله گر است که باعث مي شود فرد افکار، عقايد يا تمايلات نادرست يا زيان آور خود را که به ذهن مي رسد به عمل تبديل نکند. اين فضيلت به فرد ياد مي دهد رفتارهايش را تنظيم کند و خود را با واقعيت تطبيق دهد نه واقعيت را با خود. 

خویشتنداری و به تاخیر انداختن ارضای خواسته ها برای رسیدن به هدف ، جوهره اساسی کنترل عاطفی خویشتن ( یعنی توانایی پس زدن میل و هوس در راه خدمت به هدف ، خواه این هدف راه اندازی نوعی کسب و کار باشد ، خواه حل یک معادله جبری یا دستیابی به یک جام قهرمانی ) است. افراد خویشتندار ، اعتماد به نفس بالایی دارند . احساس خوبی نسبت به خود دارند.

از نظر اجتماعی با کفایت ، شایسته ، کارامد ، متکی به نفس و توانا هستند . با مشکلات زندگی دست و پنجه نرم کنند . آنها تحت فشارهای روحی کمتر دچار دستپاچگی ، ترس و عقب نشینی می شوند . ناملایمات را با آغوش باز به مبارزه می خوانند و د ر هنگام بروز مشکلات هرگز تسلیم آنها نمی شوند و به رویارویی با آنها می پردازند و قادر هستند برای رسیدن به اهداف خود ، خشنودی و رضایت خاطر خود را به تعویق بیندازند و توانایی کمک به دیگران را در شرایط دشوار دارند .

 اما افرادی که در مقابل امیال خود ، خویشتندار نیستند ، اغلب خود را افرادی بی ارزش و بی لیاقت می دانند و در هنگام مواجهه با فشارهای روحی خود را می بازند و عقب نشینی می کنند ، از عدم کفایت و شایستگی خود ناراضی هستند .

دانشمندان، یکی از عوامل موفّقیت را برخورداری از توان «انتظار کشیدن» دانسته اند و بر این باورند که بدون این عامل، نمی توان یک زندگی کامیاب را رقم زد. افرادی که توان انتظار کشیدن ندارند و نمی توانند صبر کنند، کسانی هستند که هم لذّت های آنی و فوری را طلب می کنند و به آینده نمی اندیشند، و هم خواسته هایشان باید فوراً ارضا شود. در حالی که زندگی موفّق، نیازمند صبر و گذشت از لذّت های آنی، برای رسیدن به لذّت پایدار آتی است. افراد فاقد این توانایی، هر چند لذّت های آنی را به دست می آورند، امّا آینده و لذّت های پایدار آن را از دست می دهند. به همین دلیل، دانشمندان، توان انتظار کشیدن را عامل اساسی موفّقیت می دانند و در همین زمینه، از اموری همانند توان منع و بازداری، به تأخیر انداختن ارضای خواسته و مقاومت در برابر وسوسه، یاد می کنند.

این نظریه پردازان، با آزمایشی که انجام دادند، نشان دادند کسانی که در کودکی، توان انتظار کشیدن و به تأخیر انداختن خواسته را آموخته اند، در بزرگ سالی، زندگی موفّقی داشته اند و بر عکس، کسانی که فاقد چنین نیرویی بوده اند، در آینده، خلافکار و بزهکار شده اند.

نکته جالبی که در این آزمایش به دست آمد، وجود روش هایی بود که کودکان، برای به تأخیر انداختن خواسته های خود و بالا بردن توان انتظار کشیدن، به کار برده بودند. همه آنها به نوعی (نقاشی کردن، بازی کردن، صحبت کردن با دوست خود و خوابیدن و...)، حواس خود را از موضوعی که باید نسبت به آن انتظار می کشیدند (مثل غذای خوش مزه، پس از یک گرسنگی طولانی)، پرت می کردند.

خویشتنداری یک مهارت است و می توان با استفاده از روش های مختلف آن را تقویت کرد :

ایجاد تعهد در خود

مکث کردن ،تامل و عاقبت اندیشی( از طریق سکوت و حضور ذهن)

مسئولیت پذیری در قبال رفتار

تعویق انداختن و ارضا نکردن سریع خواسته ها

آگاهی از افکار و الگوهای تفکر

توجه به چرخه ی تجربه

پرت کردن حواس به سمت موضوع دیگر

ترک کردن موقعیت

ارضا خواسته را به عنوان پاداشی برای انجام فعالیت های مفید ، نیایش، کمک به دیکران و... قرار دهید

انجام تکنیک های مختلف تخلیه هیجانات منفی

پیاده روی، ورزش ، دوش گرفتن

دستیابی به ریشه اصلی میل و خواسته

برچسب ها

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.