خستگی تصمیم

خستگی تصمیم

نوشته شده توسط : / مشاوره فردی / دوشنبه, 29 بهمن 1397 09:18

خستگی‌تصمیم!

?همان‌گونه که عضلات ما بعد از کارکردن زیاد خسته می‌شوند، مغز نیز بعد از تصمیم‌گیری‌های متعدد در طول روز، دچار خستگی می‌شود که به آن، خستگی‌تصمیم (Decision fatigue) می‌گویند.

?ما مدام در حال تصمیم‌گیری هستیم و با هر تصمیمی، یک قدم به خستگی‌ تصمیم نزدیک می‌شویم. هر چند همه تصمیم‌ها بزرگ و حیاتی نیستند ولی هرکدام‌شان، به‌سهم خود بخشی از انرژی مغزمان را می‌گیرند: از انتخاب بین دو نوع خمیردندان برای مسواک صبحگاهی و تصمیم‌گیری درباره این که امروز چه بپوشم تا انتخاب بین چند گزینه برای سرمایه‌گذاری و مهاجرت و ... همه و همه تصمیم‌گیری هستند.

?رولف دوبلی در کتاب "هنر خوب‌ زندگی‌کردن" می‌گوید: وقتی مغز به‌خاطر تصمیم‌گیری‌های متعدد خسته می‌شود، معمولا سر‌راست‌ترین تصمیمات را می‌گیرد که عمدتا هم بدترین است. چه باید کنیم؟

▪️وقتی از مارک زاکر برگ بنیان‌گذار فیس‌بوک" پرسیدند چرا همیشه یک‌نوع تی‌شرت می‌پوشی پاسخ داد: "نمی‌خواهم هر روز صبح درگیر تصمیم‌گیری درباره این که کدام لباس را بپوشم، باشم." او با این کار در واقع یکی از تصمیمات صبحگاهی‌اش را حذف و انرژی آن را برای تصمیم‌گیری‌های مهم‌تر کاری، ذخیره می‌کند.
برای اینکه خستگی تصمیم دیرتر رخ بدهد، تا حد امکان خود را در معرض تصمیم‌گیری‌های کم‌اهمیت قرار ندهیم.

▪️تصمیمات مهم را صبح بگیریم. یادمان باشد که هرچه از روز می‌گذرد، به خستگی‌تصمیم بیشتر نزدیک می‌شویم.

▪️وقتی گزینه‌های قابل انتخاب برای تصمیم‌گیری زیادتر باشد، خستگی‌تصمیم نیز بیشتر می‌شود. اگر برای خرید کاغذدیواری به خیابانی که بورس کاغذدیواری است برویم، تعدد گزینه‌ها ما را سردرگم می‌کند.
یکی از راه‌های مواجهه منطقی با تعدد گزینه‌ها، این است که به‌جای آن که مثلا 12 گزینه را یک‌جا بررسی کنیم و به یکی برسیم، آن‌ها را به چند گروه کوچک‌تر تقسیم کنیم و سه‌تا سه‌تا بررسی کنیم تا به انتخاب نهایی برسیم.

▪️وقتی دچار خستگی‌تصمیم هستیم، تصمیم نگیریم؛ فرصتی به مغز بدهیم تا خود را بازسازی کند. کمی استراحت و خوردن اندکی غذا که گلوکز مغز را تأمین کند، می‌تواند خستگی تصمیم را کاهش دهد. نیم ساعت خواب در وسط روز، می‌تواند در جلوگیری از خستگی‌تصمیم مؤثر باشد.

▪️انسان‌های کمال‌گرا که می‌خواهند بهترین خروجی را داشته باشند، بیش از بقیه دچار خستگی‌تصمیم می‌شوند. بهتر است به یک گام جلوتر بسنده کنیم و راحت‌تر و سریع‌تر تصمیم بگیریم. کش‌دادن تصمیم‌گیری، انرژی زیادی از مغز می‌گیرد.

برچسب ها

نویسنده

Super User

Super User

Cannot get tehran location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Please publish modules in offcanvas position.