از آنجا که بازی با گِل رس طبق الگو و مدل خاصی نیست کودکان می‏توانند به آفرینش دست بزنند، همچنین به دلیل قابلیت انعطاف و نرمی گِل می‏توانند به هر صورتی که بخواهند آن را شکل بدهند و خیلی سریع می‏توانند خراب کنند.

فواید گل بازی در کودکان چیست؟

۱ـ رشد و پرورش خلاقیت خلاقیت و نوآوری کودک غالبا در زمان‏هایی شکوفا می‏شود که آزادی عمل دارد، می‏تواند قوه ی تخیل خویش را برای ساختن چیزی به کار اندازد. از آنجا که بازی با گِل رس طبق الگو و مدل خاصی نیست کودکان می‏توانند به آفرینش دست بزنند، همچنین به دلیل قابلیت انعطاف و نرمی گِل می‏توانند به هر صورتی که بخواهند آن را شکل بدهند و خیلی سریع می‏توانند خراب کنند.

۲ـ رشد و پرورش گویایی باید به کودکان فرصت داد از راه گِل‏بازی، مجسمه‏سازی و … احساسات و عقاید خویش را بیان کنند. در بازی با گل رس کودک می‏تواند فکر کند، تصمیم بگیرد و با کمک قوه ی تخیل و تصورش چیزی بیافریند و در پایان، احساس رضایت کند و درباره ی ساخته‏هایش صحبت کند. احساس رضایت ناشی از ساختن بسیار پراهمیت است. علاوه بر آنکه کودک در مورد ساخته‏اش داستان‏سرایی می‏کند، به افکارش هم نظم و ترتیب می‏دهد. زمانی که کودکان در حال گِل‏بازی هستند، برای دوستان‏شان صدا در می‏آورند، یا ممکن است خواسته باشند با کارهایی مثل پختن، خوردن، مهمانی و جشن، خود را مشغول کنند.

۳ـ رشد و کنترل اعصاب و عضلات بیشتر کارهایی که با گل انجام می‏گیرد با به کارگیری انگشت و دست می‏باشد. فشار دادن، ضربه زدن، جدا کردن، غلطاندن، قطعه قطعه کردن، به همدیگر متصل کردن و… به رشد عضلات کمک می‏کند و باعث می‏شود کودک تجربه‏های آسان و موفقی برای خود کسب نماید.

۴ـ رشد و پرورش مهارت‏های اجتماعی وقتی چند کودک با همدیگر گل‏بازی می‏کنند از شراکت و داد و ستد برای ساختن چیز مورد علاقه‏شان لذت برده و مهارت‏های اجتماعی‏شان پرورش پیدا می‏کند.

۵ـ پرورش قدرت تجسم هندسی و فضایی کار با گل رس زمینه ی پرورش ادراک فضایی و هندسی کودک را افزایش می‏دهد چون کودک می‏تواند صورت‏های فضایی و هندسی را به صورت عینی خلق کرده و مشاهده کند؛ مثلاً ساخت یک جعبه، چمدان، آدم، مربع، مستطیل، دایره و… همه این مفاهیم را می‏تواند از طریق گل‏بازی عینیت بخشد و با مفاهیمی مانند نرمی، سفتی، زبری، سختی، سبکی، سنگینی، طول، سطح و حجم آشنا گردد. کودکان به هنگام گل‏بازی یک توپ حلقه‏ای کامل گِلی را به جای سر و یک مستطیل را به جای بدن می‏گذارند و با درست کردن باریکه‏هایی به عنوان دست و پا به ساخت آدمک می‏پردازند.

۶ـ پرورش حس لامسه خاصیت نرمی و شکل‏پذیری طبیعی گل رس جاذبه قوی برای کودکان در هر سنی دارد. هر یک از حواس که بیشتر در معرض محرکات محیطی قرار بگیرد، کاربرد و مهارت آن افزایش می‏یابد. گل رس علاوه بر تمامی مزایای دیگری که برای کودک دارد حس لامسه کودک را پرورش داده و زمینه درک و فهم حس لمس کردن را برای او فراهم می‏کند و مفاهیمی مانند سفت، سخت، نرم، زبر، مرطوب، خشک و… را برای کودک معنی‏دار می‏کند.

 

درباره مرکز مشاوره آفتاب

آمار سایت

مهمانان

افراد آنلاین

مشترک ما شوید!

بالا
ما از کوکی ها برای توسعه وب سایت استفاده می کنیم. ادامه استفاده شما نشان دهنده رضایت شماست. جزئیات بیشتر...